• Skip til indhold
  • Gå direkte til primær sidebar
  • Gå direkte til footer
  • Forside
  • Mindfulness-kalenderen
    • MBSR-kurser
    • MBKT-kurser
    • Stilhedsretreats
    • Stilhedsdag
  • Lær mindfulness
    • Start her
    • Kurser
    • Retreats
    • Udstyr og tilbehør
  • Apps og bøger
    • Apps
    • Bøger
    • Forskning i mindfulness
    • Film og web
  • Meditationer
    • Guidede meditationer
    • Mindful yoga
    • Andre øvelser
    • Børn og unge
  • Mere
    • Lene Møbjerg
    • Om Mindfulnessguiden
    • Brevkasse
    • Citater om mindfulness

Mindfulnessguiden

Begynderens guide til mindfulness

Annonce

Du er her: Forside / Apps og bøger / Sig mig, er det din onkel der er død?

Sig mig, er det din onkel der er død?

28. august 2022 By Lene Møbjerg Toft

Dorte Olivarius Koustrup, forfatter til Sig mig, er det din onkel, der er død

En af de bøger, der har gjort størst indtryk på mig denne sommer, er “Sig mig, er det din onkel, der er død?” 

Bogen handler om at miste og om vores naturlige trang til at flygte fra sorg og frygt.

Og den handler om, hvordan man kan finde fred med mindfulness og compassion. 

“Sig mig, er det din onkel, der er død” er skrevet af Dorte Olivarius Koustrup, der er en erfaren meditationslærer. 

En gavmild og inspirerende bog

Helt kort kan jeg sige, at det er en gavmild og inspirerende bog. 

Gavmild fordi den tager udgangspunkt i Dortes egen barske historie, som hun her vælger at dele. 

Inspirerende fordi den beskriver en vej ud af mørket, hvor hun deler de metoder og øvelser fra mindfulness og self-compassion, der har hjulpet hende på rejsen.

At miste sin far og søster

I bogen beskriver Dorte Olivarius Koustrup en barndom i skyggen af sin fars og senere søsters depressioner.

Allerede fra hun er helt lille, er hendes far i behandling med indlæggelser på psykiatrisk afdeling og elektrochok. 

Da hun er 15 år gammel, begår hendes storesøster selvmord. Hendes fars verden bryder sammen og to måneder efter tager han også sit eget liv. 

Det, som vi modstår, vil fortsætte

Dorte Olivarius Koustrup er i London med ungdomsskolen, da hun får besked om sin fars død. Hun lader som ingenting og flygter ind i at have det sjovt og være social. 

“Sig mig, er det din onkel, der er død”, spørger en af drengene fra ungdomsskolen i forundring over, at hun ikke udadtil reagerer på det. 

Psykiateren Carl Jung har sagt at ”det, som vi modstår, vil fortsætte”.

Og det kommer til at præge de næste mange år af Dortes liv.

Flugten, der øger frygten

I de kommende år gør hun alt for at flygte fra sorgen og frygten. Både frygten for at miste igen og for at blive som sin far og søster. 

På den måde lever hun et festligt ungdomsliv udadtil for at undslippe de svære følelser.

Men uanset, hvor meget hun skubber dem væk, forsvinder de ikke. De kommer til at fylde mere og mere. 

Ud af frygtens kløer

Bogen beskriver Dorte Olivarius Koustrups lange rejse ud af frygtens kløer.

En rejse mod heling og fred, der begynder, da hun lærer mindfulness og compassion og senere uddanner sig som underviser. 

Undervejs i bogen deler hun de metoder og øvelser, der har hjulpet hende undervejs. Metoder, der stadig i dag hjælper hende med at finde fred med sig selv og rumme de svære følelser.

Med masser af eksempler fra sit eget liv viser hun, hvordan træning i mindfulness, self-compassion og glæde (Awakening Joy) har hjulpet hende og kan hjælpe læseren. 

Selvbiografi og selvhjælpsbog

Bogen er let at læse, skrevet i et enkelt sprog med korte afsnit. Jeg læste den ved poolen og stranden på min ferie og den var svær at slippe undervejs. 

Bogen skifter mellem elementer af selvbiografi og selvhjælpsbog. Og det fungerer rigtigt godt. 

Samtidig væves nutid og fortid sammen. De mange detaljerede eksempler viser, hvordan hun selv anvender øvelserne i sin egen hverdag. 

Samlet giver det en troværdig beskrivelse af, hvordan man kan komme ud af mørket og få mere venlighed, glæde og lethed i sit liv.

Der er redskaber, der kan hjælpe. Der er en vej at gå, som andre har gået før dig.

Vi frygter alle at miste og blive forladt

Du behøver ikke selv at have oplevet voldsomme tab i dit liv for at blive inspireret af bogen.

For at miste er ikke kun at miste nogen til døden. Det er også at miste et venskab, en familierelation eller sit job. Eller at miste sig selv. 

Og frygten for at miste, for at blive forladt og stå alene tilbage, kender vi alle. Fordi vi alle ønsker at blive elsket, accepteret, holdt af og støttet.

Så på den måde er bogen henvendt til alle, der har oplevet at have det svært i livet, og som gerne vil arbejde med at få det lettere med det, der er svært.

Om forfatteren

Dorte er en erfaren meditationslærer, der har undervist i Norge, i USA og i Danmark.

Dorte er MBSR-lærer (mindfulness-baseret stressreduktion). Derudover er hun også uddannet i self-compassion hos Kristin Neff og Chris Germer og i James Baraz “Awakening Joy”-kursus. 

Du kan læse mere på hendes website Mindthebusymind.dk

Relaterede artikler

  • 10 gode bøger om mindfulness på dansk
  • 10 gratis bøger om mindfulness på eReolen
  • At leve smukt af Pema Chödrön
  • Selvomsorg – genvej til godhed

Skrevet i: Apps og bøger, Bøger, Inspiration Tags: Anmeldelse, MBSR

Primær Sidebar

Nyhedsbrev

Få inspiration til at komme i gang med mindfulness - og til at blive ved. Tilmeld dig og få nyt om mindfulness-kurser og retreats med undervisere over hele landet.

Persondatapolitik og cookies
  • Email
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter

Seneste artikler

  • Test: Cosmic Cushion meditationspude
  • Test: Meditationspude fra Den Intelligente Krop
  • Guide: Valg af meditationspude
  • Test: Meditationspude fra Lotuscrafts
  • Guide: Sådan vælger du det rigtige mindfulness-kursus

Annonce for Den Intelligente Krop

Kommende MBSR-kurser

feb 27
17:30 - 20:00

MBSR ved Lisa Klint

mar 1
18:00 - 19:00

Gratis orienteringsmøde – MBSR

mar 8
17:00 - 19:30

8 ugers mindfulness-kursus (MBSR)

mar 23
09:30 - 12:30

MBSR for sundhedsprofessionelle

apr 11
09:30 - 12:00

8-ugers MBSR mindfulness-forløb – Lejre

Se kalenderen

Annonce

Footer

Kontakt

Om Lene Møbjerg
MBSR-kurser
Kontaktinfo
Nyhedsbrev

Mindfulnessguiden

Om Mindfulnessguiden
Annoncer
Sponsoreret indhold
Privatlivspolitik

Kalender

Om kalenderen
Hjælp til kalenderen
Brugerbetingelser
Opret bruger

Copyright © 2017-2021 Mindfulnessguiden