
Ann Ostenfeld-Rosenthal har en stor del af sit liv arbejdet som antropolog og har specialiseret sig i medicinsk antropologi.
I 2012 grundlagde Ann sin egen virksomhed: Mindfulness Djursland og har siden undervist i MBSR forløb. Hun afholder også retrætedage og en årlig sorgretræte.
Ann underviser for Dansk Center for Mindfulness, Aarhus Universitet.
Har du et spørgsmål om mindfulness? Skriv til Mindfulnessguidens brevkasse her
Uddannelse
Ann har en Ph.D. grad i medicinsk antropologi og er uddannet MBSR lærer fra Dansk Center for Mindfulness, Aarhus Universitet. Hun har desuden trænet meditation, nærvær og fordybelse på Center for Professionel og Personlig udvikling ved cand. psyk. Vibeke Adler siden 2002.
Cancerpatienter, pårørende og sorg
Anns antropologiske forskningsprojekter har givet særlig indsigt i cancerpatienters fysiske og følelsesmæssige livsverden. Hun har selv personlige erfaringer med at være nær pårørende til en cancerpatient. Cancerpatienter og deres pårørende samt mennesker i sorg står derfor hendes hjerte nær.
Ann er formand for foreningen Nærvær omkring Døende, der blev dannet ved en stiftende generalforsamling i juni 2017.
Se mere på: Mindfulnessdjursland.dk
Brevkassesvar fra Ann Ostenfeld-Rosenthal
Du kan spørge Ann om sorg, at miste og compassion/medfølelse inden for MBSR-programmet. Skriv til Mindfulnessguidens brevkasse her
Her kan du læse de spørgsmål, som Ann har besvaret: